Заварне  тісто та вироби з нього




Заварний напівфабрикат



Характерною особливістю заварного напівфабрикату є значне збільшення в об'ємі під час випікання і утворення при цьому в середині виробу порожнин, які заповнюють кремом чи начинками. Щоб досягнути такого ефекту, заварне тісто повинно мати в'язку консистенцію і містити значну кількість вологи. Готують заварне тісто шляхом заварювання борошна. 

Для приготування заварного тіста використовують борошно із середнім вмістом (28-36 %) сильної клейковини. При використанні борошна зі слабкою клейковиною напівфабрикат матиме недостатній об'єм, без порожнини в середині. за низької якості борошна рекомендується додавати в тісто амоній вуглекислий з розрахунку 3 г на 1 кг борошна. Амоній сприяє підніманню тіста під час випікання і утворенню порожнини в середині готових виробів. 

Під час приготування тіста спочатку заварюють борошно, а потім заварку з'єднують з яйцями. 

Розглянемо докладніше, як готують борошняну заварку. У відкритий наплитний посуд наливають воду, доводять її до кипіння, додають нарізаний шматочками маргарин, сіль і масу знову доводять до кипіння. У киплячу суміш швидко, але поступово, всипають борошно, енергійно перемішуючи масу, щоб уникнути утворення грудочок непромішаного борошна. Заварюють протягом 3 - 5 хв., безперервно перемішуючи, аж доки не зникне запах сирого борошна. Час заварювання залежить від маси борошна. Готова заварка повинна мати густу, однорідну консистенцію.



Під час заварювання крохмаль борошна клейстеризується, зв'язуючи значну кількість води, стає дуже в'язким. 

Заварку перекладають у бачок збивалъної машини і охолоджують (при збиванні) до температури 50-55оС. Потім поступово, порціями (у 5 -6 прийомів) додають яйця чи меланж і збивають тісто протягом 10 -15 хв. на малій швидкості машини. На якість напівфабрикату і його вихід значно впливає консистенція яєчних продуктів. Меланж повинен мати консистенцію, подібну до каші, а яйця — в міру збиті. При використанні рідкого меланжу або яєць водопоглинаюча здатність тіста зменшується на 5 — 8 %, а це призводить до зменшення виходу напівфабрикатів. Готове тісто має в'язку консистенцію і повільно сповзає з лопатки у вигляді трикутника. Вологість тіста — 53 %. Тісто з підвищеною вологістю розпливається на листах, а під час випікання — не підходить. Густе тісто підходить слабо, поверхня виробів, виготовлених з такого тіста, буде розтрісканою. 

На рис. 18 показано технологічну схему приготування заварного тіста. 

Заварне тісто висаджують за допомогою кондитерського мішка з круглим наконечником діаметром 15 — 18 мм на кондитерські листи, ледь змащені жиром. Якщо листи сильно змащені жиром, тісто розпливатиметься. Якщо ж листи сухі — пристане. Випікати необхідно при змінному температурному режимі. У перші 15 — 20 хв. вироби випікають при температурі 210оС. На поверхні заготовок швидко утворюється тонка плівочка, яка перешкоджає розпливанню тіста. Волога, що міститься в тісті, випаровується і, не маючи виходу на зовні, збільшує тісто в об'ємі, внаслідок чого в середині його утворюється порожнина. У цей час не можна відкривати піч і рухати листи, оскільки структура тіста ще не закріпилася і вироби можуть осісти. 

Після того, як вироби максимально збільшаться у об'ємі, температуру випікання знижують до 190оС і випікають до готовності. Якщо цього не зробити, то волога, що випаровується, розірве поверхню тіста і вироби будуть мати сильно потріскану поверхню. Загальний час випікання становить 35- 40 хв. У готового напівфабрикату світло — коричневий колір поверхні й тверді бокові сторони. На поверхні випечених виробів допускається наявність невеликих тріщин, колір яких повинен бути одного тону з поверхнею виробу. Напівфабрикат зі світло — жовтими тріщинами при охолодженні осідає, не зберігає об'єму. 

За підвищеної температури випікання напівфабрикат матиме деформовану поверхню. Якщо температура знижена (180оС), напівфабрикат матиме незначний підйом, оскільки за такої температури не забезпечується інтенсивність випаровування вологи в тісті.











Після охолодження готовий напівфабрикат поступає на оздоблення. У табл. 33 наведено можливі дефекти заварного напівфабрикату і причини їх виникнення.



Рис. 18

Таблиця 33

Можливі дефекти

Причини виникнення

Напівфабрикат розпливчастий, без

Рідка консистенція тіста, листи силь-

порожнини в середині

но змащені жиром, використали боро-


шно зі слабкою клейковиною, недос-


татній час заварювання борошна

Напівфабрикат значного об'єму, силь-

Вчасно не знизили температуру ви-

по розтрісканий

Пікання

Напівфабрикат осів після випікання

Недостатній час випікання

Напівфабрикат з малим об'емом

Надто густе тісто, використали сві-


жознесені яйця, понижена темпера-


тура випікання

Випечені вироби прилипли до листа

Листи не змащені жиром

Напівфабрикат осів під час випікання

Рано відкрили піч і рухали листи,


зарано знизили температуру ви-


Пікання




Вимоги до якості: заварний напівфабрикат великого об'єму з незначними
тріщинами на поверхні; світло — коричневого кольору, з великою порожниною всередині, смак ледь солонуватий. Вологість 23 %. 





ПРОФІТРОЛІ 

Борошно 490 г, маргарин 245 г, меланж 734 г, сіль 6 г, вода 287 г. Вихід 1000 г. 

На ледь змащені жиром листи висаджують заварне тісто у вигляді маленьких кульок (профітролів) діаметром 1 см. Для цього використовують кондитерський мішок з круглою насадкою діаметром 5 - 7 мм. Профітролі випікають при температурі 210 -190оС і використовують як гарнір до прозорих супів. 

Вимоги до якості: форма кругла; поверхня опукла, без тріщин, всередині з порожниною; смак приємний, ледь солонуватий.



ВУЛОЧКА ЗАВАРНА З ВЕРШКАМИ 

Для тіста: борошно 153 г, маргарин 77 г, яйця 215 г, сіль 3 г, вода 

150 г. Маса тіста 5'80 г. 

Для крему: вершки 35 % жирності 380 г, ванільна пудра 1 г, цукрова 

пудра 70 г. Маса крему 450 г. Для посипання булочок: цукрова пудра 30 г. 

Вихід 10 шт. по 75г. 

Заварне тісто викладають у кондитерський мішок із зубчастою насадкою діаметром 15-18 мм і висаджують на лист, ледь змащений жиром, великі профітролі масою 58 г. Випікають до готовності при температурі 210 -190оС. Після охолодження верхню частину булочок зрізають, середину наповнюють вершковим кремом (за допомогою кондитерського мішка із зубчастим наконечником), закривають зрізаною частиною і посипають цукровою пудрою. 

Вимоги до якості: форма кругла; поверхня рівномірно посипана цукровою пудрою; порожнина наповнена вершковим кремом; консистенція крему пишна, повітряна; колір виробу коричневий, крему — білий; смак приємний солодкий.



КІЛЬЦЯ ЗАВАРНІ «ПОВІТРЯНІ» 

Борошно 260 г, цукор 10 г, маргарин 120 г, яйця 200 г, сіль 5 г, вода 

230 г, цукрова пудра для посипання 10 г. Вихід 10 шт. по 50 г. 

Заварне тісто висаджують на підготовлені листи у вигляді овальних чи круглих кілець масою 78-92 г (за допомогою кондитерського мішка з гладкою насадкою діаметром 15 мм). Випікають до готовності при температурі 210 — 190 оС і, після охолодження, посипають цукровою пудрою. 

Вимоги до якості: такі самі, як і для профітролів.



Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Прісний шаровий напівфабрикат

Валовани

Краколіне